“Pour votre santé”...
Egészsége megőrzésének érdekében (?) fogyasszon legalább napi öt gyümölcsöt vagy zöldséget...
Egészsége megőrzésének érdekében kerülje a nassolást az étkezések között...
Egészsége megőrzésének érdekében ne fogyasszon zsírosat, sósat vagy édeset...
Ilyen üzenetekkel bombázza a francia közönséget a sajtó, a reklámok a pályaudvaron, a tv és a rádió...
És ez valóban szép és jó!
Nekünk, magyaroknak nagyon kéne egy ilyen kampány.
Az ilyen üzenetek többek közt öntiszteletre tanítanak. Hiszen aki nem tartja tiszteletben testének szükségleteit, az egyúttal magának is tisztelethiányt vall...és itt nem valami szellemi magasságokról beszélünk, hanem a legegyszerűbb, elemi dolgokról, ráadásul olyan dolgokról, amelyeket teljesíteni, tenni – pontosabban nem tenni – nem is olyan nehéz. Ha belegondolunk. Ámde azt nem tesszük gyakran – legalábbis nem mindannyiunk.
Fölmerül azonban a kérdés: képesek vagyunk-e saját magunkat tisztelni, ha megfeledkezünk (közvetlen) környezetünk- (szükségletei)ről? Az öntisztelet szükséges, ám nem elégséges föltétele érkezésünkre való ügyelés.
A franciáknál – az étkezési kultúra, a bonne cuisine française valaminemü arisztokratikus, nemesi foglalkozásként való felfogása azzal is együttjár, hogy rengeteg élelmiszer a kukákba megy, és számomra értetlen – vagy csak egyféleképpen értelmezhető módon – ugyancsak rengeteg féligkész termék felhasználásával kerül gyakorlása eme művészet. Ugye nem nehéz kitalálni, hogy a csomagolás is a kukákba kerül...akármennyire is büszkék arra, hogy márpedig mi 5 éve nem is válogattuk a hulladékot...az ugye nem ment föl az alól, hogy most jobban igykezzenek pótolni e hiányokat. Véleményem szerint – sőt. Nem is beszélve arról, hogy ha valami netán a hűtőben maradhat a soron következő étkezés után, az okvetlenül lefóliázva kerül oda, a fólia pedig aluminiumból (vörösiszap, pl. Devecser) vagy éppen műanyagból (kőolaj, pl. Északi-tenger) készül.
Miről beszélünk?
A tejet is alig kapni máshogyan, mint UHT “formátumban” - mert a franciák a biztonságos érkezés világbajnokai...én személy szerint nem akarok belegondolni abba, hogy mennyi energia és ismét fölösleges csomagolás megy rá erre az egészre.
Csak egy francia barátom, Jean-Pierre szavaival élhetek...nézd meg a mongolokat...az a környezetvédelem. Természetes környezetvédelem.
Igen, ott is vannak bajok – kivágják a fákat, amelyek amúgy sincsenek nagyon. Ott viszont az a probléma, hogy nincs.
Itt, Franciaországban, egyre jobban az a benyomásom, hogy az a probléma, hogy van.