A folyamat képekben |
Forrás: bm7.blog.mongenie.com |
Szoktunk hallani gazdaságos lámpákról, olyanokról, amelyek az átlagnál vagy vetélytársaiknál kevesebb energiát fogyasztanak, ergó kevesebb CO² kibocsátással járnak. Hallott-e viszont valaki közülünk olyan lámpáról, amely nem, hogy nem jár CO²-kibocsátással, hanem felszívja a gázt a levegőből?
Hihetetlen, de tény: van ilyen lámpa. Az egészen különleges találmány egy francia mérnök, Pierre Caleja nevéhez fűződik.
A feltaláló által alapított, a Libourne nevű kisvárosban műkődő Tyca nevű cég az óceán természetes forrásaival ésszerű gazdálkodását tűzte ki célul.
A számos hal- teknős- és egyéb eledel mellet a szóban forgó lámpával tettek szert egy bizonyos népszerűségre külföldön is, mivel az ötlet valóban egyedi és ráadásul óriási haszna is lehet, ha sűrűn alkalmaznák. Ez utóbbi főleg azért lenne fontos, mert a prototípus kifejleszése nemcsak idő, hanem pénzigényes is volt: kerek 1 millió euróba került a fejlesztőnek, aki minden áron meg akarta valósítani álmát.
Érthető, végülis Franciaországban is óriási a CO² kibocsátás: fejenként évi 9 tonnáról beszélünk, amelyből leginkább a nagyvárosok lakói veszik ki részüket. De a kisvárosban lakó franciákra ugyancsak igaz, hogy a legkisebb távolságot is szívesebben autóval teszik meg. Meg is tudják engedeni maguknak.
A franciák környezettudatos életmódjáról több ízben is szóltunk már, ezúttal más a lényeg: Pierre Colleja ugyanis sokat ad arra, hogy megváltoztasson a hazájában jelenleg uralkodó állapoton, ezért rááldozta a föntebb említett óriási összeget a projektre. A lámpa évi 1 tonna CO² -t képes felszívni. Minden lámpa algatárolóval van ellátva, ahol az algák a fényben fejlődnek, a CO² -t felhasználva külső kérget alakítanak maguknak, cserében pedig oxigént adnak.
A feltaláló egy olyan világot álmodott meg, ahol az ő tervezte lámpák parkolók, állomások, alagutak, épületek világítását biztosítják...
Vajon megvalósul-e álma? Nem tudni. Ami egyértelmű, az a növekvő iránta való érdeklődés, valamint az, hogy a leleméyes mérnök szülővárosa már kész kipróbáli az új terméket.
Pierre Calleja több szempontból is irányadó, de ami számomra a legfontodabb, az az, hogy az ár ellen úszik – ellenben sokunkkal, akik azzal jönnek elő, hogy ha Pista nem törődik környezetünkkel, akkor én minek törődjek vele. Mert ő már rájött, hogy a mi környezetünk az a miénk, nemcsak az enyém, és biztos nemcsak Pistáé.
És a másik – nem kell a legnagyobb város fiának lenni ahhoz, hogy nagy tettekre legyél képes.
A környezetvédelemben pedig egyre jobban úgy látom, az ilyen sajátos, rendbontónak mondható ötletek lesznek azok, melyek még esélyesek arra, hogy valami jobb iráyba billentsék a jelenleg zajló folyamatokat.