Kedves olvasók! Emlékeznek még, milyen volt gyermekkorukban a balatoni nyár? A rendszerváltásnak nevezett esemény előtt született emberek bizonyára értik mire célozgatok. Nem volt még Balaton Sound, tangapapucsban csoszogó bikinis lányok, homokos strand és még sok más újdonság, melyek ma már természetesnek számítanak. De volt akkor is rengeteg olyan dolog, melyek mind a mai napig meghatározzák a balatoni életstílus hangulatát: lángos, kertmozi, hideg sör, rettenthetetlen horgászok, vitorlás hajók... Egy dolog viszont nagyon megváltozott azóta: a nádas!
Sokaknak fel se tűnt, hogy eltűnt a nádas, mert szépen lassan, fokozatosan történt meg. Először csak azért irtottak ki néhányat, mert zavarta a német turistákat a bűze, ami valljuk be, nem túl kellemes. Aztán egyre több balatonparti telket parcelláztak fel az önkormányzatok, és osztották szét befolyásos vagy barátságos embereknek, akik nem szeretik, ha ez a növényzet rontja a kilátást a kis kastélyuk erkélyéről. Az utóbbi években pedig főleg a tó ingadozó vízszintje és a klímaváltozás okozott pusztítást az állományban. A
Somogyi Hírlap oldalán található felmérésből kiderül, hogy 2004-től 2010-ig eltűnt a nádassal borított területek ötöde.
Hogy miért panaszkodok én minderről? Jogos a kérdés, hiszen gyerekkoromban engem sem vonzott az a sűrű, szagos valami a strand mellett, amiből siklók és békák kandikáltak ki néha. A helyzet az, hogy a nádasnak az ökológiai szerepe óriási, a tó élővilága számára fontos tápanyagszűrő, mellesleg tisztítja a vizet amiben a magyar emberek minden nyáron pancsolni vágynak. Gondoljunk csak bele, mennyi ideig lenne ilyen népszerű fürdőhely a Balaton, ha egyáltalán nem lenne benne nádas. Szerintem szükséges lenne minél többet visszatelepíteni, abban pedig biztos vagyok, hogy a turizmus és az élővilág számára egyaránt elfogadható megoldást lehet erre találni.
|
Lehet, hogy a nádas nélkül eljön a Balaton alkonya? Fotó: Vad_Alma, 2011.július |