... de cigizni szabad!
2012. január 1-től tilos a dohányzás. Szinte mindenhol, ahol rágyújtanánk, kivéve az utcán, de ott is 5 méter távolságot kell tartani minden olyan hely bejáratától, ahol már nem szabad. Ez a törvény leginkább a kocsmakultúránkat fogja megváltoztatni.
Sokaknak azért nem tetszik ez az új szabályozás, mert szeretnek cigizni a sör/bor mellett. Télen különösen zavaró lehet, hogy a hidegbe kell kimenni rágyújtani. Viszont ez egy nagyon fontos lépés egy egészségesebb társadalom felé. Első sorban azok járnak jól, akiknek eszük ágában sincs dohányozni, mert nem kell többé passzívan dohányozniuk ahhoz, hogy megigyanak egy pofa sört a haverokkal. Rengetegen betegednek meg amiatt, hogy a dohányosok rájuk fújják a füstöt; nem is tudják, hogy hiába élnek egészségtelen életet.
Tény és való, hogy a dohányzás káros az egészségre, erre elég feltűnően felhívja a figyelmet a dobozokon levő figyelmeztető felirat is. A dohányzó ember nemcsak magának okoz kárt - pl. tönkreteszi a tüdejét, a fogait, a keringését és egyéb szerveit - hanem a környezetében levőknek is. Saját magunkkal jogunk van kicseszni, de másokkal nincs, ugye. Az új törvény ebből a szempontból nagyon is igazságos. Több európai országban régóta létezik ez a szabályozás, így a hatása bizonyítottan jó lehet.
Az utóbbi időkben a kocsmárosok azt tapasztalták, hogy nem az egyetemista/főiskolás fiatalok, hanem az idősebb alkoholista törzsvendégek tűntek el nagyon sok helyen. Azok, akik reggeltől eddig bent ültek a kocsmában, piáltak és bagóztak. Ők annyira nem hajlandók a cigiről leszokni, illetve az utcára ötpercenként kimászni, hogy inkább a boltban veszik a töményet, és otthon folytatják hobbijukat. Nem tudom, mekkora társadalmi krízis várható emiatt, de akik eddig azért jártak le inni a füstös pincékbe, hogy ne az asszonyukat kelljen otthon bámulniuk, azok most valószínűleg sokkal több családi balhét okoznak.
Néhányan attól tartanak, hogy a korábban bevezetett éjjeli szesztilalom ellenére sok hangoskodó lesz majd az utcákon a szórakozóhelyek környékén, hisz a bulizóknak ki kell majd járniuk rágyújtani. Az utcára szorult dohányzás miatt pedig vészesen megnőhet az eldobott csikkek száma, mert kevés a hamutartós kuka.
Egyelőre örüljünk a változásnak, hiszen ez hosszú távon sokkal egészségesebb jövőt biztosít számunkra. Lényegesen javulhat majd az anyagi gondokkal küzdő egészségügy helyzete is, mivel kevesebben fognak a dohányzástól megbetegedni. Mindez persze nem nyugtatja meg azokat, akik szeretnének a vendéglátó helyeken cigarettázni. Mi lehet a megoldás?
Természetesen az elektromos cigi! Nem füstöl, nem büdös, és segíthet a dohányzásról való leszokásban. A cigizés élménye pedig megmarad. Hogy jól működjön ez a megoldás, erős elhatározás kell, hogy lemondjunk az eddig megszokott füstről az ízesített vízpáráért. A dohányzás tilos a kocsmákban, de a cigizés nem! Legalábbis akkor, ha füstmenteset szívunk.
Nemrég vettem egyet, nikotinmentes folyadékkal. Amúgy is elegem volt már abból, hogy kellemetlen szagom van a rendes cigarettától, és a jövőben se szeretnék miatta orvoshoz járni. Láttam már rákos embert 2 nappal a halála előtt, nem szeretnék úgy kinézni. Ami még fontosabb: nem szeretném a barátaimat, szeretteimet ilyen állapotban látni. Főleg úgy nem, hogy az én káros szenvedélyem miatt betegedjenek meg. Bár az ilyen cigik szívogatása sem teljesen egészséges, még mindig jobban járok vele, mint a hagyományossal; és ha belegondolunk, mennyit költ egy átlagos dohányos cigarettára vagy tekerős dohányra, bizony rájövünk hogy hamar megtérül az elektromos készülék ára.
A következő hasznos lépés a tüdők megmentésére a gépjárműforgalom radikális reformja lenne. Akár tetszik, akár nem, az elektromos autók nem okoznak szmogot, a benzinesek/dízelesek pedig túl sokat pöfékelnek. A közterületek rendszeres takarítása (a természetet nem károsító anyaghasználattal) pedig a szálló por nagy részétől is megszabadíthatna. De ahogy elnézem, erre még mindig nem törekedünk elég elszántsággal.
Elektromos cigi - Forrás: Google |