A nap híre a környezetvédelem témakörében: Durbanben összeült az ENSZ 17. Klímaváltozási Konferenciája. 190 tagállam képviselője leült és beszélgetett. Van ennek a mi életünkben jelentősége? Szerintem nincs.
A fő téma a Kiotói egyezmény, melynek lényege, hogy az üvegházhatást okozó gázokat kibocsátását szépen, lassan csökkentsük. Nem kell ám elsietni! A végén még profitkiesést okoznánk néhány nagyvállalatnak, amibe belegondolni is irtózatos lehet...
Százalékokról, 2020-as határidőről folyik a látványos vita, hogy a nagyvilágot lenyűgözzék hősies törekvéseikkel. Arról szó sincs, hogy a károsanyag-kibocsátás engedélyezett értéke legyen pl. nulla, és ezt mindenkinek a lehető leghamarabb kell teljesíteni. A legszebb az egészben az, hogy Kína és az USA nem hajlandók erre a jelképes gesztusra sem, hogy nevetséges mértékkel csökkentsenek valamit. Pedig ha most mindent lenulláznánk, akkor se állna meg az a globális felmelegedés, ami pár szigetországot örökre el fog tűntetni a tenger felszíne alá. Úgy gondolják, a "világ urai" megtehetik, hogy magasról tesznek a környezetre, hiszen oly naivak, a klímaváltozás - meg általában a szennyezés - rájuk semmilyen hatással nem lesz.
Az év szenzációs fejleményének számít, hogy most Oroszország, Japán és Kanada közölte: ha az Egyesült Államoknak és Kínának szabad ellenállni, akkor nekik is. Nehogy már alá kelljen vetni maguknak egy megállapodásnak, ami kellemetlenséget okoz nekik!
Tisztázzunk valamit. Ezek az emberek nem akarnak változást. Az egész Konferencia meg Egyezmény, mindez nagy átverés. Elhitetik az emberekkel, hogy nem kell aggódni a környezetük miatt, ők majd mindent megoldanak helyettük. Pedig nem! Nem tudnak, és nem is akarnak megoldást találni.
Mégis mit gondoltok, kinek az érdekeit képviseli az a sok ember, akik ezeken a Klímacsúcsokon összeülnek? Előfordult már valaha, hogy egy választópolgárt megkérdeztek arról, ki képviselje őt egy ilyen ENSZ ülésen? Persze hogy nem. Mert nem mi vagyunk a munkaadóik, nem tőlünk kapják a fizetést. Hanem azok, akik minél tovább akarják húzni az idejét annak, hogy érdemi változások történjenek a nemzetek környezetpolitikájában.
Megjósolom a tisztelt olvasóknak: A legközelebbi Klímacsúcs után sem fog változni semmi.