Sokan sokféleképpen írtak már arról, hogyan tudnánk energia-takarékosak, környezettudatosak lenni a hétköznapokban. Hadd osszam meg Veletek a saját tapasztalataimat, mindennapi gyakorlatomat. Meglátjátok a kis cikksorozat végére, hogy nagyon egyszerű, csak egy kis odafigyelést, összeszedettséget igényel mindenkitől, és utána garantált a tiszta lelkiismeret, vagyis megéri!!
Már elcsépelt dolog, mégsem alkalmazzák elegen: vásárold a kevésbé becsomagolt árut! Legjobb, ha mindent frissen veszel, kerüld az előrecsomagolt termékeket! Inkább a papírcsomagolást részesítsd előnyben, mint a műanyagot! Járj piacra!
Hordj magaddal textil, vagy bármilyen más anyagból készült bevásárlószatyrot, ahelyett, hogy elfogadnád minden vásárláskor a nylon zacskót. Ugyan már néhány üzlet környezettudatosabban papír táskában adja át a megvásárolt árut, de ha ezt is mindenhol elfogadjuk, pár héten belül arra leszünk figyelmesek, hogy kitúrnak minket a lakásunkból a pénzköltésre emlékeztető corpus delicti-k. Bár, ez néha hasznos, ugyanis, ha kicsit odafigyelünk, mire költünk és mennyit, rájöhetünk, hogy rengeteg haszontalan dologra tapsoljuk el a pénzünket, nem árt, ha erre néha valami figyelmeztet. A túlzott fogyasztás is eredője a nagy mértékű környezetszennyezésnek, de válasszunk az erre való figyelmeztetés eszközéül megfelelőbb módszert, például tegyük el a számlákat, blokkokat és időnként nézzük át azokat! Ilyenkor lehet csak igazán rádöbbenni, mennyi pénzt - és nem utolsó sorban csomagolást - spórolhattunk volna meg. Egy szó mint száz, nálam mindig van bevásárlószatyor, ha élelmiszert, ha ruhát vásárolok, soha nem kérek szatyrot, főleg nem műanyagot! Képzeljük csak el, ha minden nap minden egyes liter tej vásárlásakor egy újabb nylon szatyrot visz haza mindenki, mennyire terheljük ezzel a környezetünket? Sajnos még nem megoldott ezek 100%-os újrahasznosítása, és még egy jó darabig nem is lesz. Az európai uniós kötelezettség is úgy szól, hogy 2020-ra kell a háztartásokból származó műanyag hulladék 50%-át újrafeldolgozni. Régiónkban a pusztazámori hulladéklerakó kupacait fogják díszíteni a sokszor szelek szárnyán a pufferzóna területén repkedő szatyrok, jelezve ezzel, melyik üzletláncnak megy éppen legjobban az üzlet. A nylon szatyrok és egyáltalán, bármilyen műanyag elégetése egyébként súlyosan környezetszennyező és egészségromboló.
Fenti témakörhöz tartozik még a műanyag tányérok, poharak és evőeszközök kérdése. Bár sajnos sok étkezde dolgozik ezzel a megoldással, megelőzve az üveg és porcelán készségek ellopását és elmosogatását (bár, hozzáteszem, ez energia-hatékonyság szempontjából dicséretes lenne, ha nem ez a nagy fokú környezetterhelést eredményező megoldás lenne az alternatíva), megkérdezhetjük, nem tudják-e előbbiekben tálalni az ebédünket. Ne lepődjünk meg, ha furán néznek ránk, sajnos ez még gyakran előfordul, de én már megtanultam ezt kezelni, nem foglalkozom vele, hogy ilyenkor mit gondolnak rólam, jó lenne, ha már ők is megszoknák ezt a kérést, ugyanis az azt jelentené, hogy sokan megyünk így be egy étkezdébe, van rá igény, a kereslethez kellene formálniuk a kínálatukat. Volt már rá példa, hogy nagyon meg voltam elégedve egy étteremmel, ami egyébként egy bioétkezde, de műanyagban tálalnak, ezért a vendégkönyvben nemcsak az elégedettségemet fejeztem ki, hanem hozzátettem, hogy a komfortérzetemet nagyban növelné, és a lelkiismeretem is tisztább volna (és az övék is, biztos vagyok benne), ha nem kellene kidobnom az egész garnitúrát egy negyed órás használat után. Műanyag evőeszközt is általában hordok magamnál, hogy legalább abból ne kelljen mindig újat fogyasztani. Azt pedig már megszoktam, hogy kicsit "bogarasnak" tarthat, aki látja, hogy előveszem a táskámból.
Megesett nemrég egy "aranyos" eset velem: betértem egy kínai gyorsétterembe, ahol egyébként nem műanyag tányérral és evőeszközzel dolgoznak. Kértem egy pohár üdítőt is az ebédhez, de kikötöttem, hogy legyen szíves a pincérnő üveg pohárba tölteni azt. Megfogott a kínai hölgy egy műanyag poharat, abban kimérte a két decit, beletöltötte az üveg pohárba, majd eldobta a műanyagot. Vagyis sikerült még jobban terhelni a környezetet azzal, hogy az üveg poharamat még el is kell majd mosogatni (vízzel, vegyszerrel), míg a műanyag pohár ugyanúgy a kukába került. No komment. Kína még egyelőre a gazdasági fejlődésnél tart. Nem jutottak még el addig a luxus javak fogyasztásában, hogy már a környezet védelme is szempont legyen. Ilyenkor szoktuk már-már az unalomig ismételt szóval összegezni a történteket: A SZEMLÉLETVÁLTÁS a lényeg!
Folytatása következik...