Ökosítások a neve annak a sorozatunknak, amely a jövőben a különböző „egységek” (szórakozó, vendéglátóipari, stb.) öko-küldetéseit fogja nektek bemutatni. Merthogy szórakozni fenntarthatóan is lehet. Lsd. Gödör Klub. Hunyadi Rékával a Gödör zöld- és civilprogram-vezetőjével beszélgettem erről. |
6.e: Induljunk el a kályhától. Mikorra tendálható érkezésed, s ténykedésed a zöld pályán?
2010 áprilisától gyarapítom a Klub stábját. Korábban a Védegylet Egyesületben dolgoztam, közben találkoztam Filep Ákos építésszel, aki 9 évvel ezelőtt jogász feleségével közösen indította útjára a kulturális központot. A korai években elsősorban a kulturális tartalomra fordították az erőforrásokat. Azonban az évek során lehetővé vált, hogy a kezdetektől fontos környezetvédelem, civil ügyek, egyetemi együttműködések egyre jobban fókuszba kerüljenek. Zöld elkötelezettségem és civil társadalmi múltam így kapóra jött a klubvezetőnek. Így kezdtem el dolgozni a Gödör Klubban.
6.e.: Egy mondatban meg tudnád fogalmazni az általatok képviselt környezetvédelmi prioritást?
A környezettudatos üzemelés és közönségünk érzékenyítése a fenntartható szórakozásra, kulturálódásra az ownership érzés kialakításán keresztül. A Gödör nagy és sok ember fordul meg benne. Ezért ha mérsékelni tudjuk a hely ökolábnyomát, mérvadó változást tudunk elérni a környezet védelmében. A Klubban jó időben, nyáron 2-3 ezer fiatal fordul meg naponta. Ez nem egy elhanyagolható szám és közülük egyre többüket lehet meggyőzni az előremutató szemléletről a zöld működésünkkel, a helyszíni információs táblákkal, civil programjainkkal, figyelemfelkeltő akcióinkkal, egyetemi együttműködésekkel létrejövő projektekkel, stb..
6.e.: Tiltást alkalmaztok ehhez az „előremutató szemlélet” eléréséhez?
A cél a partneri viszony kialakítása, hiszen mindenki szeretne tiszta környezetben élni. A jogok és kötelezettségek egyidejű kommunikálására törekszünk úgy a természeti, mind a társadalmi fenntarthatóság terén. Tiltások helyett rávezetések, konfrontációk helyett együttműködések. Szórakozás, kulturálódás közben közvetlenül és közvetve igyekszünk rávezetni a nálunk megfordulókat a környezet- és társadalomtudatos életmódra. Ezt hivatott kommunikálni az információs tábláinkon szlogenül szereplő „MI-TI-ZÖLD”.
6.e.: Hogyan realizálódik mindez a gyakorlatban?
Bevonjuk a fiatalokat a programalkotásba. Például június 5-én, a környezetvédelmi világnapon „Tag helyett graffiti !” versenyt szerveztünk a környezetvédelem témájában. GödörÖrdögök járják a parkot csütörtöktől szombatig esténként, akik beszélgetnek a parkban ücsörgőkkel különöbző zöld témákról. Igyekszünk hagyományt teremteni az egyetemi együttműködésekből: idén a MOME betonworkshopját, valamit a Design Héten majd a Momeline Hellowood projektjét fogadjuk be, tavaly márciusban BME alkotó hetet tartottunk. Egyetemistákat kérdeztünk meg „Mit terveznétek annak érdekében, hogy a Gödör zöldebb legyen?”
6.e.: Milyen válaszok érkeztek rá?
A zöldfal, a madáretető, a térplasztikák, amelyek a 2010-es Föld Napján debütáltak.
A Zöld Fal | Energiatakarékos csaptelep információs táblával |
Fotók: Ygen., 2011. augusztus |
6.e.: Ha jól tudom, az elmúlt egy évben az intézmény több része „ökosodáson” ment keresztül. Melyek ezek?
A „zöldülések” leginkább a Gödörinda fedőnévre hallgató zöld programunk részeként jöttek létre, mellyel a fenntartható művelődés és szórakozás kultúráját szeretnénk erősíteni. Szelektíven gyűjtjük a hulladékot a vendéglátóipari egységben, valamint a takarításnál és a szemétszedésnél, energiatakarékos csaptelepek vannak a mosdókban (a jövőre nézve perkolátorok beépítését tervezzük a csaptelepekbe), energiatakarékos izzókkal világítunk használt molinóinkból lampionokat készítünk, újrahasznosított papírra nyomtatunk, környezetbarát tisztító és mosogatószereket használunk, visszaváltható re-pohár rendszert vezettünk be. Nyáron a tavalyi toi-toi WC-k helyett, idén kulturáltabb konténer WC-ket üzemeltetünk, amelyek a belső szennyvízrendszerre vannak rávezetve. A bringázni vágyóknak pedig létrehoztunk egy kölcsönzőt.
6.e.: Melyek a jövőbeni tervek?
A környezettel maximális szimbiózisban élni. Ha hosszú távon tudunk gondolkozni, akkor tervünk a kulturális helyszín passzív házként való befejezése: napelemek, esővízgyűjtés, olyan tánctér, ami a mozgásból energiát generál, csupa-csupa fenntarthatóság. J
6.e.: Végezetül, Te a privát szférádban hogyan „tartasz fenn”?
Tudatosan vásárolok, szelektíven gyűjtöm a hulladékot, víztisztító berendezést építettem be a lakásomba, bicajozom és kerülöm a repülést. Európán belül, ha tehetem, vonaton utazom.
Re-pohár limonádéval - Fotó: Ygen., 2011 augusztus |