Ezt az egész “otthoni energiatakarékosság” témakört kétféleképpen lehet megközelíteni: mint pénzspórolási lehetőséget, vagy mint egyfajta mentálhigiéniás mércét. Lehet tippelni melyik megközelítés mond többet az átlagembernek. Szeretnék egy olyan társadalomban élni, ahol az elektromos készülékek éjszakai áramtalanítása olyan természetes igényként jelentkezik, mint az esti fogmosás, és ha valaki reggel érszreveszi, hogy mégis égve hagyott egy piros LED-et, az olyan lelki reakciót vált ki belőle, mint a kellemetlen reggeli szájszag. Viszont ameddig ez az utópia valóra válik, addig maradnak a piszkos anyagiak, tudniillik, hogy egy kis odafigyeléssel, takarékossággal össze lehet kapkodni a családi büdzséből elgurulni akaró százforintosokat (mindjárt a lemmingekről is szó esik). Következzen tehát egy kis szájbarágó a háztartási energiatakarékosságról:
Állandó készenlét
Talán voltak már annyira hatásosak az ezzel kapcsolatos kampányok, hogy azt legtöbben tudjuk, hogy a konnektorban hagyott mobiltöltő illetve a készenléti üzemmódban hagyott házi elektronika egész addig fogyasztja az energiát, ameddig nem áramtalanítják teljesen. Több oldalon meg lehet találni az ezzel kapcsolatos egyenleteket, kilówattórákkal, átalánydíjakkal, stb., úgyhogy a részletekbe nem mennék bele. Az egyik ilyen oldal segítségével kiszámoltam, hogy teljesen átlagos háztartásomban, teljesen átlagos életvitelemmel mennyit spórolok az éjszakai áramtalanítással, és az eredmény évi 13.000 jó magyar forint volt. Nem rossz. Aki pedig hozzám hasonlóan utálja késő este kitapogatni a porcicák között a nyomtató hátoldalán található kikapcs/bekapcs gombot, annak ajánlom a kikapcsolható hosszabbítókat és elosztókat. Ezek már csak azért is praktikusak mert a nem kikapcsolható elosztók önmagukban is pazarolják az energiát. Erre a legjobb bizonyíték az, hogy annyi hulladékhőt termelnek, ami elegendő egy átlagos lemmingcsalád bográcsozós bulijához.
Ökotudatos kütyük
Remélhetőleg az is mindenkinél “alap”, hogy ‘A’ kategóriás hűtőgépet, mosógépet, stb. vesz. Viszont talán nem mindenki tudja, hogy a háztartási elektronikai berendezéseknél érdemes figyelni az apróságokra is. Több gyártó megadja például, hogy a készüléke mennyi energiát fogyaszt ‘stand-by’ üzemmódban. Vásárláskor ezeket az adatokat is érdemes összehasonlítani. Sőt megjelentek olyan számítógépek is a piacon, amelyeknél használat közben csak az igénybevett egység van áram alatt, ezzel is csökkentve fogyasztott energia-mennyiséget.
Okos világítás
A világ több országában vannak már izzócsere programok, amelyeknek az a célja, hogy minél több hagyományos (wolfram-szálas) izzót cseréljenek le energiatakarékos (kompakt fénycsöves) izzókra. Kevésbé közismert a LED izzók előnye/hátránya a fénycsöves izzókkal szemben. Lámpa-geek barátokból szerencsére nekem kettő is jutott, úgyhogy a közeljövőben várható külön a világításról egy post. Annyit azonban magam is leszűrtem a félórás előadásokból (lumenekről, világítási szögekről, melegedésről), hogy a LED-es égők kevesebbet fogyasztanak a hasonló teljesítményű kompakt fénycsöves izzóknál, viszont általában még így is lassabban térülnek meg. Különösen akkor praktikusak a LED-es izzók, ha pl. konyhában spot megvilágításra van szükségünk vagy ha az adott lámpát sokat kapcsolgatjuk és szeretnénk gyorsan teljes fényerőt elérni.
Okos ...agy!
... és végül a legfontosabb a logika és a praktikusság a mindennapokban. Ez az amit nem lehet tanítani igazán. A hűtőgépet nem tesszük ki direkt napfénynek, nyáron árnyékolót használunk, kánikulában, hajnalban szellőztetünk, téli éjszakákra levesszük a fűtést 1-2 fokkal, a vizet vízforralóval melegítjük nem mikróban, vagy elektromos tűzhelyen (a vízforralós melegítésre való átállás egymaga több ezer forint éves megtakarítást hozott nálunk idehaza). Megérné egy teljes gyűjteményt összeírni ezekből, úgyhogy várom, várjuk az olvasói tippeket… alább.