A tegnapi napot az USA keleti partjának lakosai számára lázas készülődés fémjelezte. Ám most nem a soron következő díjkiosztásról, filmbemutatóról vagy sztárkoncertről volt szó.
Történetének egyik legpuszítóbb viharára számítottak New Yorkban, ahol is déltől (hazai idő szerint este 6-tól) minden repteret bezártak. A folyamatosan növekvő sebességgel közelítő szél átmérője 820 km, vagyis a keleti part egész hosszának (2675) csaknem harmada. A világ egyik legelbűvölőbb városának 1985. óta nem volt szerencséje ilyen vendéghez. A hölgyeményt egyébként ezúttal Irenének hívják, és megközelítőleg 12 milliárd dollárnak megfelelő értékű kárt okoz majd.
A készülések nemcsak emberi erőt vettek igénybe: tömeges evakuálás esetén – mint amilyennel ez alkalommal is dolgunk van – többszörösére nő az energia- és főleg az üzemanyag-fogyasztás. Ilyenkor az átlagember nem gondol bele, hogy a hurrikánok is – ha nem is a klímaváltozás közvetlen következményei közé tartoznak – nem jelentenek akkora veszélyt – se számukat, se hatásukat tekintve – a klímaváltozás nélkül előzményük gyanánt. A klímaváltozásban pedig tudvalevőleg a túlzott energia- és üzemanyag-fogyasztás, illetve -termelés játszik döntő szerepet.
Más szóval: bezárul a kör. Pontosabban újra nyílik, hiszen nem egyébről van itt szó, hanem egy ördögi körről – egyfolytában kényelmét keresve az ember egyre nagyobb problémákba ütközik élete során, melyeknek túlnyomó többségét saját maga okozza ily módon. De nem is kell az ilyen minket nem érintőnek tűnő példákhoz folyamodni, ugyanis sokunk épp az ózonréteget károsító anyagokat tartalmazó légkondival – vagy az ugyancsak ilyen anyagokat felhasználó hűtővel (a sörhűtés végett) próbálja túlélni a kánikulát.
Estére Irénke enyhébbé, a Shaffir-Simpson skála szerint csupán első fokúvá gyengült le. A riadó ettől függetlenül természetesen érvényben maradt.
És valóban igazuk lesz azoknak, akik azt kérdik: akkor cserben is hagyjuk az embereket, ne is evakuáljuk őket? De azt hiszem, nekem is igazam van, amikor azt kérdem: meddig tehetjük ezt?
FKépek: Google