Míg az egész világ várja, hogy újból sorra kerüljön a Föld Órája, Bulgáriában, egy távol eső vidéki városban más lépéseket is tesznek az energiafogyasztás csökkentése érdekében.
Szilisztra a történelmi és egyben természetes bolgár-román határ utolsó települése és megyefőváros.
Az idén a város vezetése úgy döntött, kizárólag a napenergiából táplálkozó utcai világítást épít ki a Kajnardzsa n. község területén. A rendszer 486 fénytestből áll és közel 2 mln lévába, azaz 1 mln euróba kerül az önkormányzatnak.
Figyelemre méltó, hogy a projekt kivitelezője ugyancsak bolgár (habár szófiai) cég. A rendszer hatékonyságát azt növeli, hogy üzemeltetéséhez nincs szükség földalatti vezetékre vagy külső tápegységekre. Továbbá, a fénytestek még felhős időben is alkalmasak a napenrgiának árammá való átalakítására. Karbantartásukon jelentősen csökkent, hogy felületükön nem gyűlik majd por vagy hó. A technológia pedig attól környezetbarát, hogy a fénytestek szerkezete méreganyagmentes.
Kajnardzsa önkormányzata mostanában még egy hasonló jellegű pályázatot valósított meg, melynek célja az iskolai épületek energiahatékonyságának növelése. Az projekt kereteiben teljesen felújításon ment át az összes oktatási intézmény épülete, melynek költsége mintegy 1 mln léva, azaz fél millió euró.
Tudom, hogy egy fecske nem csinál nyarat, annál inkább az energiapocsékolás, méghozzá soha véget nem érőt, mégis úgy érzem, szükségünk van egy-egy ilyen üdítő hírre. Ha másért nem, legalább azért, mert tudunk példát mutatni és az asztalt verni: Ha egy bulgáriai faluban képesek a környezetre gondolni és érte tenni, miért ne tudnánk mi?