Bocsássanak meg. Képtelen vagyok Széll Kálmánnak nevezni azt a teret.
Szóval a minap leszállok az 59-es villamosról, és belevetem magam a jó öreg moszkva téri szubkultúrába, hogy átkeljek a Combinókhoz. Csakhogy ezúttal az utamba került egy Greenpeace kiállítás, közvetlenül az LMP hős megváltó aktivistái mellett. A kiállítás egy új atomellenes kampány része, a kis liberális párt emberei pedig aláírást gyűjtenek, valami "szent ügy" érdekében.
Na, a tér mai üzenete, gondoltam magamban, hogy a világ problémáiért két dolgot lehet okolni: az atomenergiát és Orbán Viktort.
Természetesen az atomellenes, álszent sötétzöldek megint Fukishimát vették elő. Fogtak egy kiváló fotóst - le a kalappal a kolléga előtt - és amolyan National Geographic szerű sorozatot készítettek vele. Olyan képeket láthatunk Japánról, amiket európai átlagember eddig még talán sose látott.
Az egész hajcihő lényege, hogy az Antiatom blogot reklámozzák vele, ami igyekszik minél jobban démonizálni az atomerőműveket. Olyan tévhitekkel érvelnek, hogy "Nincs biztonságos atomenergia", valamint olyan címeket publikálnak, hogy egyik-másik ország mostantól atomellenes. És persze álszent módon a fukushimai katasztrófára mutogatnak.
Valóban szörnyű dolgok történtek atomerőművekben az elmúlt száz évben, gondoljunk csak Csernobilra. Ezekért önmagában nem a tudomány és az atomenergia a felelős, hanem az emberek, akik hibákat követtek el. Az iparághoz köthető nyersanyagtermelés és hulladéklerakás semmivel sem szennyezőbb, mint más területeken. Az erőművekben elhasznált nukleáris hulladékot általában olyan temetőkbe helyezik, ahol évszázadokra biztosítva van hogy nem lesz ránk hatással. Ellenben az utca embere lazán eldobja a szemetet, ami jobb esetben egy kukásautóba, onnan szemétdombra kerül. A Greenpeace által kinyomtatott szórólapokkal együtt. Jó, mi?
Arról nem számolnak be az atomellenes "szakértők", mi lenne most atomenergia nélkül. Biztosan nem tudnánk ellátni az emberiség óriási energiaigényét. Megpróbálhatnánk ezek helyett még több szenet égetni, merthogy szél- és naperőművek sajnos nem fognak kinőni a földből egyik pillanatról a másikra. A geotermikus energiánk felhasználása pedig csúnyán sértené a nagyhatalmak érdekeit. Örülhetnénk neki, hogy van biztonságos atomerőmű az országban, így is hőerőművekben termelik az energiánk felét.
A kiállítás már eljutott a Blaha Lujza térre és a Parlament elé is. Nézzétek meg, érdekes képek, de a Greenpeace képmutatásának nem kell bedőlni. Eddig se kellett...